X

رویدادهای خبری

رویدادهای خبری

اخبار جاری | آرشیو | جستجو

شنبه 18 اردیبهشت 1400
تعداد بازدید: 219
تعداد نظرات: 0

در مصاحبه با شبکه بین المللی العالم مطرح شد:

در مصاحبه با شبکه بین المللی العالم مطرح شد:


چگونگی روند شکل گیری جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران/ تشریح فعالیت ها و خدمات جمعیت هلال احمر در یک قرن گذشته


رییس مجتمع دارویی درمانی هلال ایران در مصاحبه زنده تلویزیونی با شبکه بین المللی العالم ضمن توضیح چگونگی شکل گیری جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به تشریح فعالیت های این جمعیت به ویژه فعالیت های سلامت محور آن پرداخت.
به گزارش روابط عمومی مجتمع دارویی درمانی هلال ایران؛ دکتر سید محمدتقی حسینی طباطبایی رییس مجتمع دارویی درمانی هلال ایران ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همگان در ماه پربرکت رمضان و تبریک روز جهانی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر گفت: در هر سال هشتم ماه می میلادی به مناسبت تولد یک تاجر سوئیسی به نام "ژان هنری دونان" تحت عنوان روز جهانی صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر جشن گرفته می شود. این فرد پس از اینکه شاهد جنگ های اروپا بود؛ پیشنهاد داد تا یک سازمان امدادی بی طرف، فارغ از هرگونه بحث های سیاسی و اقتصادی جهت انجام امور امدادرسانی در مواقع بحران تشکیل شود. در اواخر حکومت قاجار نیز احمدشاه قاجار در دولت ایران تصویب کرد تا در این جمعیت بین المللی با نماد شير و خورشيد سرخ عضو شود. 
پس از آن فعالیت های داوطلبانه امدادرسانی با سه نماد اصلی صلیب سرخ، هلال احمر و شیر و خورشید سرخ به منظور کاهش آلام بشری در مواقع بحران انجام می شد. 
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، به منظور ایجاد وحدت در بین کشورهای اسلامی، در سال 1359 تصمیم بر آن شد تا نماد "شیر و خورشید سرخ ایران" به نماد "هلال احمر" تغییر پیدا کند که از سال 1362 به صورت رسمی کار خود را به عنوان "هلال احمر" شروع کرد. امسال صدمین سال فعالیت جمعیت هلال احمر ایران و یک قرن تلاش آن ها در خدمت به سلامت بشریت و کاهش آلام بشری است.
حسینی طباطبایی در مورد نقش جمعيت در مورد كنترول اپيدمى كرونا ادامه گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران بر اساس اهداف خیریه بین المللی خود و در راستای کاهش آلام بشری نقش مهمی در زمینه بیماریابی، قرنطینه و مسائل مربوط به این بیماری ایفا می کند. در طول دو ماه گذشته بیش از 250.000 مورد کنترل ورودی مرزها براى بیماریابی و قرنطینه انجام شده است. مجتمع درمانى  هلال احمر، از چند ماه قبل آزمایشگاه تست کرونا را راه اندازی کرده و کماکان در حال بیماریابی هستیم. علاوه بر اين بیماریابی و انجام تست در منزل هم انجام می شود و اخیراً هم سیستم "انجام تست داخل خودرو" را راه اندازی کردیم که داوطلبین پس از ثبت نام با وسیله نقلیه شخصی به محل نمونه گیری مراجعه می کنند و از آن ها تست گرفته می شود. پاسخ این آزمایش ها نیز، کمتر از 24 ساعت در نرم افزاری که ثبت نامشان انجام شده بارگذاری و یا در صورت درخواست متقاضی برگه آزمایش برای  آن ها ارسال می شود.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: به هرحال وظیفه ما و داوطلبان عزیزی که با ما همکاری می کنند در این برهه حساس این است که بتوانیم به شهروندان کشورمان و همچنین سایر کشورها کمک کنیم.
ایشان با اشاره به مباحث راه اندازی خانه های هلال و آموزش همگانی اذعان داشت: در هر دوی این موارد داوطلبان نقش مهمی دارند. خانه های هلال در روستاهای دارای دهیاری و یا در محلات شهری که شهرداری داوطلب آن باشد تشکیل ميشود. فضا و امکانات اولیه بايد مهيا شده و سپس این خانه ها توسط داوطلبان و نظارت جمعيت مدیریت می شود. 
عمده فعالیت این خانه ها آموزش افراد آن منطقه، شناسایی اقشار آسیب پذیر، امداد رسانی در مواقع بروز حوادث طبیعی و غیر طبیعی و... می باشد.
رییس مجتمع دارویی درمانی هلال ایران با تکیه بر اصول هفتگانه صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر که بیطرف بودن، بی غرض بودن، استقلال، خدمت داوطلبانه، بشردوستی، یگانگی و جهان شمولی می باشد؛ گفت: جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از ستون های اصلی "نهضت صلیب سرخ بین المللی" در این صد سال توانسته حضور گسترده ای در سطح بین الملل داشته باشد. عمده اهداف بین المللی و برون مرزی این جمعیت نیز در سطح منطقه و شمال آفریقا تعریف شده است. به هر حال حضور هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در واقعه سیل پاکستان، قحطی سومالی، حوادث جنوب آفریقا، سونامی ژاپن و... نمونه های بارزی از اقدامات این جمعیت در سطح بین الملل می باشد که این آمادگی و حضور کماکان در جریان است و جمعیت هلال احمر صرفاً به منظور تسكين آلام بشری، صرفنظر از هرگونه جهت گیری های سیاسی- عقیدتی و مذهبی همراه با سایر سازمان های همفکر در داخل و خارج از کشور می تواند در مواقع بحران در هر کجا حضور داشته باشد.
حسینی طباطبایی ادامه داد: در حال حاضر مراکز درمانی وابسته به جمعیت هلال احمر در برخی کشورها با رعایت پروتکل های بهداشتی خدمات درمانی را مطابق با استانداردهای بهداشت جهانی و وزارت بهداشت همان کشور ارائه می دهند. در مبادی مرزهای کشور نیز تیم های هلال احمر مستقر هستن و افراد را معاینه می کنند، اگر فردی مشکوک باشد، تست کرونا می دهد و در صورت لزوم قرنطینه می شود. 
وی با تأکید بر اینکه صلیب سرخ و جمعیت هلال احمر سازمان های عقیدتی و سیاسی نیستند؛ افزود: متأسفانه استکبار جهانی تمام تلاشش این است که بر  کشور ایران فشار وارد کند. ولیکن جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از طریق سازمان تدارکات پزشکی خود و روابطی که با صلیب سرخ جهانی و مجامع بین المللی مشابه دارد، امکان تهیه داروهای موردنیاز و تجهیزات و لوازم مصرفی پزشکی را تا حدی فراهم کرده است.
رییس مجتمع دارویی درمانی هلال ایران با اشاره بمشکلات واردات دارو و تجهيزات پزشكى گفت: فرهیختگان و نخبگان جامعه سعی بر آن دارند که راه حل هر چیزی را پیدا کنند. در زمینه مقابله با کرونا نیز؛ نخبگان اغلب کیت های تشخیصی را در داخل کشور تولید کردند و هم اکنون تست ها با استفاده از کیت های با کیفیت تولید داخلی انجام می شود. ما در زمینه انجام تست کرونا خودکفا شدیم و حتی بسیاری از داروهایی که واردات آن با مشکل مواجه است با کیفیت خوب در کشور تولید می شود. 
ایشان در خصوص واکسن کرونا به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهار داشت: هم اکنون تعداد معدودی از کشورها در زمینه ساخت و تولید واکسن کرونا فعال هستند. خوشبختانه کشور ما به کمک جوانان تحصیلکرده و نخبگان خود نسبت به ساخت و تولید واکسن کرونا اقدام کرده که این واکسن ها در چند زمینه در حال تست هستند. البته لازم به یادآوریست که جمعیت هلال احمر در حدود یک میلیون دوز واکسن کرونا از طریق صلیب سرخ چین و با همکاری مراجع ذیصلاح به کشور وارد کرده و تحویل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داده تا با استفاده از سیاست های این وزارتخانه در اختیار مردم قرار گیرد.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر درباره نحوه واکسیناسیون اتباع خارجی گفت: وزارت بهداشت ایران برای مهاجرینی که شناسنامه و کدملی ندارند، کد مهاجرین تعریف کرده که با این کد جهت دریافت واکسن ثبت نام خواهند شد و حتما سهمیه واکسن برای آنان نیز در نظر گرفته شده است. البته مهاجرینی که دارای بیماری زمینه ای خاص هستند در صورت نداشتن کد مهاجری نیز در اولویت دریافت واکسن هستند.
حسینی طباطبایی در پایان به ارائه توضیحاتی در خصوص معرفی خدمات پزشکی مجتمع دارویی درمانی هلال ایران وابسته به جمعیت هلال احمر پرداخت و افزود: مجتمع دارویی درمانی هلال ایران یک مرکز خیریه بسیار مجهز در زمینه چشم پزشکی- دندانپزشکی- درمان نازایی و... می باشد که سالهاست با شرایط خیریه پذیرای بیماران داخل و خارج از کشور است. در بخش توریسم درمانی مجتمع بیماران خارجی می توانند خدمات درمانی را در داخل مجتمع و یا بیمارستان های طرف قرارداد دریافت کنند و در محل اقامتگاه مجتمع در طول مدت درمان مستقر شوند.      

 

 

تصاویر
  • در مصاحبه با شبکه بین المللی العالم مطرح شد:
دی ان ان