X

رویدادهای خبری

رویدادهای خبری

اخبار جاری | آرشیو | جستجو

دوشنبه 21 تیر 1400
تعداد بازدید: 149
تعداد نظرات: 0

ظرفیت مجتمع دارویی درمانی هلال ایران برای جذب بیماران "گردشگری سلامت"

ظرفیت مجتمع دارویی درمانی هلال ایران برای جذب بیماران "گردشگری سلامت"

رئیس مجتمع دارویی درمانی هلال ایران در دیدار  با جمعی از پزشکان کشور افغانستان که از ولایات جلال آباد، کابل و قندهار به ایران آمده‌اند، بر ظرفیت موجود در مجتمع برای جذب بیماران گردشگرى سلامت و توانمندی‌های ایران برای آموزش پزشکان خارجى تاکید کرد.


به گزارش روابط عمومی مجتمع دارویی درمانی هلال ایران؛ دکتر سید محمدتقی حسینی طباطبایی در این دیدار با اشاره به وجود 93 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در ایران افزود: خوشبختانه یکی از اتفاقات خوب بعد از انقلاب اسلامی ایران، افزایش تعداد دانشگاه ها بوده است. دانشگاه های علوم پزشکی نیز رشد چشمگیری داشته و به دلیل حساسیتی که این رشته ها دارند و با جان افراد در ارتباط هستند تحت نظر مستقیم دولت اداره می‌شوند. البته تا حدودی دانشگاه های آزاد اسلامی نیز در زمینه های پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی ورود پیدا کرده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: در ایران، دانشجوی پزشکی پس از فارغ التحصیلی عمومى و تخصصى، موظف است مدت زمانی را به مناطق محروم کشور رفته و در آنجا دوره طرح خود را بگذراند.
حسینی طباطبایی اظهار کرد: ما در امتداد مرز کشورمان با افغانستان و پاکستان حدود 10 تا 12 دانشگاه علوم پزشکی داریم که بزرگترین آنها دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیرجند، زابل و زاهدان هستند که به علت نزدیکی به مرز می‌تواند تعاملات خوبی بین این دانشگاه ها و کشور افغانستان ایجاد شود.
رئیس مجتمع دارویی درمانی هلال ایران اذعان کرد: بنابر وضعیت سیاسی حاکم بر کشور افغانستان، مرتفع کردن مشکلات و موارد موجود جهت برقراری تعاملات میان دو کشور در حوزه های آموزش پزشکان و سلامت در افغانستان باید از سوی وزارت امور خارجه پیگیری و حل شود.
وی با طرح موضوع "گردشگری سلامت" و مساله درمان بیماران افغان در کشور ایران یادآور شد: مجتمع دارویی درمانی هلال ایران و بیمارستان نورافشار که هر دو تحت نظر جمعیت هلال احمر ایران هستند، به شکل خیریه ارائه خدمت مى کنند؛ بنابراین دارای ضوابطی بوده و باید از آیین نامه ها و دستورالعمل های دولتی تابعیت کنند.
حسینی طباطبایی ضمن اشاره به ارتباطات بین‌المللی جمعیت هلال احمر ایران جهت جذب بیمار خارجی به معرفی خدمات قابل ارائه در مجتمع دارویی درمانی هلال ایران نیز پرداخت و گفت: ما در این مجتمع، کلینیک تخصصی و فوق تخصصی چشم، مرکز درمان ناباروری، دندانپزشکی، قلب و عروق، همودیالیز و همچنین اداره گردشگری سلامت را داریم که در همه این زمینه ها می‌توانیم ارائه خدمت کنیم. همچنین کشور ایران در زمینه‌های سلول‌های بنیادی، انجام عمل های جراحی پیوند نظیر پیوند کبد، پیوند قلب، پیوند قرنیه و... پیشرفت‌های چشمگیری کرده و پتانسیل‌های زیادی وجود دارد که در صورت رفع مشکلات سیاسی بسیاری از این خدمات قابل ارائه به افراد متقاضی است.
وی خاطرنشان کرد: در زمینه خدماتی که در مجتمع ارائه می شود، مشکلی برای حضور بیمار گردشگرى سلامت نداریم و در زمینه‌هایی که ما فعالیت درمانی نداریم؛ می توانیم با هماهنگی، بیماران را به بیمارستان نورافشار و یا سایر بیمارستان‌هاى طرف قرار داد بفرستیم. فعالیت "اداره گردشگری سلامت مجتمع" از طریق ارتباط و همکاری با شرکت‌های مجاز در حوزه گردشگری سلامت است؛ که از آن طریق بیماران به مجتمع معرفی و بنا به نوع نیازهایشان بسته درمانی برای آنان تعریف می‌شود و هزینه ها بر اساس آن بسته درمانی و همچنین ترانسفر و اقامت افراد برآورد می‌شود.
رئیس مجتمع دارویی درمانی هلال ایران ضمن تأکید بر اعتبار برند هلال احمر ایران اذعان کرد: مجتمع ما یک مرکز درمانی خیریه است که از عنوان جمعیت هلال احمر بهره می‌برد، بنابراین نام هلال احمر، اعتبار ماست و ما این اعتبار را حفظ خواهیم کرد.
حسینی طباطبایی با اشاره به موضوع آموزش پزشکان گفت: آموزش پزشکان کشور افغانستان در سطح فلوشیپ و تخصص و فوق تخصص باید از طریق وزارت امور خارجه ایران و سپس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حل شود و ما در این زمینه صرفاً میتوانیم راهنما باشیم.
در این جلسه پزشکان افغان حاضر در جلسه مباحثی را مطرح کردند که ازجمله آنها آموزش پزشکان افغان در سطح فلوشیپ رشته‌های مختلف پزشکی، اخذ تخصص پزشکان افغان در دانشگاه های ایران و ترانسفر بیمار افغانی به ایران است.
به علت نوبت های طولانی درمان در کشور افغانستان، بیماران به کشورهای پاکستان و هند می‌روند که در صورت همکاری مجتمع با کشور افغانستان، این بیماران جهت درمان به مجتمع ارجاع داده می‌شوند.

 

تصاویر
  • ظرفیت مجتمع دارویی درمانی هلال ایران برای جذب بیماران "گردشگری سلامت"
دی ان ان